1. JAKI AGREGAT POTRZEBUJĘ?

Najlepiej, abyś zastanowił się, jakie urządzenia chcesz zasilić w przypadku braku prądu. Zobacz, jakie mają wymagania (ile prądu potrzebują). Pamiętaj, że niektóre urządzenia mają wysoki tzw. prąd startowy, co oznacza, że potrzebują więcej prądu w trakcie uruchamiania. Suma zapotrzebowania tych odbiorników jest zbliżona do mocy agregatu. Zwykle nasze potrzeby rosną, węc warto wybrać sprzęt, który spełni wszystkie oczekiwania oraz pozostanie rezerwa. W wyborze odpowiedniego modelu pomoże Ci nasz sprzedawca. Lista salonów sprzedaży znajduje się tutaj.

2. CO TO JEST AVR I CZY NA PEWNO GO POTRZEBUJĘ?

AVR służy do regulacji napięcia. System ten ma za zadanie chronić odbiorniki, które są wrażliwe na skoki napięcia (np. komputery). Sam AVR nie gwarantuje bezpieczeństwa ponieważ zależy ono od jakości wykonania tego modułu. Jest to jedno z możliwych rozwiązań. Agregat prądotwórczy ma podawać prąd dobrej jakości i w myśl tej zasady w niektórych modelach zrezygnowaliśmy z AVR, którego rolę pełni prądnica asynchroniczna.

3. CO TO JEST PRĄDNICA ASYNCHRONICZNA?

Jest to typ prądnicy, który generuje prąd o gładkiej sinusoidzie. Oznacza to, że nie jest wymagane żadne inne urządzenie regulujące napięcie, ponieważ wytwarzany prąd spełnia wszystkie wymagania i jest bezpieczny dla wrażliwych urządzeń, takich jak komputery, telewizory, czy inne odbiorniki posiadające układy elektroniczne. 

Trudno uwierzyć? Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu!

4. CZYM RÓŻNI SIĘ PRĄDNICA SYNCHRONICZNA OD ASYNCHRONICZNEJ?

SYNCHRONICZNA

ASYNCHRONICZNA

Jak widać, obie prądnice są w klasie ochrony IP-54. Obie są bezszczotkowe. Prądnica synchroniczna posiada uzwojenia stojana i wirnika. Prądnica asynchroniczna posiada wirnik bez uzwojeń. Uzwojenie występuje tylko w stojanie.

W tradycyjnych prądnicach synchronicznych należy stosować układ stabilizacji AVR lub kondensator. W prądnicach asynchronicznych i synchronicznych PMG nie stosuje się układu stabilizacji AVR, ponieważ nie ma to uzasadnienia technicznego.

Prądnice synchroniczne zbudowane są z ruchomego wirnika i stojana na stałe mocowanego w korpusie. Wirnik umieszczony jest wewnątrz stojana i stanowi rdzeń magnetyczny, którego uzwojenie osadzone jest na osi sztywno połączonej z wałkiem zdawczym silnika. Uzwojenie stanowi cewkę wzbudzającą, przez którą płynie prąd stały doprowadzany z zewnętrznego źródła (prądnicy silnika spalinowego). Prąd ten wytwarza stałe pole magnetyczne wirnika, gdyż każda cewka staje się w tej sytuacji elektromagnesem. Obrót wirnika (a więc i pola magnetycznego) powoduje zmianę strumienia pola magnetycznego oddziaływującego na uzwojenia stojana. Zgodnie z prawami fizyki mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej. W wyniku tego zjawiska indukuje się napięcie przemienne w uzwojeniach stojana i na końcówkach mocy (odczepach stojana) pojawia się prąd przemienny o przebiegu sinusoidalnym. Dla uzyskania odpowiedniej częstotliwości napięcia, wirnik musi obracać się z odpowiednią prędkością (na przykład 3000 obr/min). Nazwa tego typu prądnicy związana jest z zasadą działania opartą o synchronizację prędkości obrotowej wirnika i pola magnetycznego generowanego w stojanie. Pole wirnika i stojana wiruje w tym samym kierunku i z taką samą prędkością. W cewkach stojana indukuje się napięcie przemienne, które po obróbce przez AVR przekazywane jest na gniazda odbiorcze agregatu. Wytwarzany prąd może być jedno- lub trójfazowy - zależy to od liczby uzwojeń.

Prądnice asynchroniczne podobnie jak prądnice synchroniczne, składają się z dwóch zasadniczych elementów: wirnika i stojana. Charakteryzują się prostą i niezawodną konstrukcją. Wirnik (bez uzwojeń) stanowi pakiet sztancowanych (izolowanych) blach stalowych jednostronnie pokrytych preparatem krzemowym. Napięcie z sekcji kondensatorów przekazywane jest na stojan, gdzie wzbudza pole elektromagnetyczne oddziałujące na obracający się wirnik. W pakiecie wirnika następuje kompensacja energii. Pracujący silnik spalinowy obraca wirnik (rdzeń), który powoduje jednoczesne wirowanie powstającego pola magnetycznego. Zmienność pola magnetycznego względem stałych uzwojeń (cewek) stojana indukuje w nich siłę elektromotoryczną. W zależności od liczby uzwojeń wytwarzany prąd jest jedno lub trójfazowy. Prądnice asynchroniczne wyposaża się dodatkowo w kondensator.

5. CZYM JEST PRĄDNICA INWERTEROWA?

Inwerterowy agregat prądotwórczy to taki, w którym zastosowano zmodyfikowany silnik spalinowy, który dopasowuje parametry pracy i ilość pobieranego paliwa do aktualnego obciążenia elektrycznego urządzenia. 

Podstawowymi elementami budowy agregatów inwerterowych są: 

  • silnik inwerterowy, 
  • elektroniczny moduł prądotwórczy zwany falownikiem lub inwerterem,
  • szereg elementów kontrolnych i zabezpieczających (wyłącznik przeciążeniowy, układ sterowania, przyłącza i gniazda) oraz konstrukcyjnych (obudowa, układ wydechowy, zbiornik paliwa itp.)

Dzięki nowatorskiej budowie i parametrach użytkowych agregaty inwerterowe lepiej nadają się do zasilania urządzeń elektronicznych niż agregat tradycyjny.  Idealnie sprawdzą się na wszelkiego rodzaju biwakach oraz podczas prac plenerowych, a dzięki modyfikacjom silnika jest mniej uciążliwy dla środowiska naturalnego gdyż emituje mniej spalin.

6. JAKI OLEJ UŻWAĆ DO AGREGATÓW?

Polecamy oleje półsyntetyczne 10W40 wiodących marek. Pamiętaj, żeby nalać olej w ilości zgodnej z instrukcją obsługi! W przeciwnym razie agregat może wyłączać się pod obciążeniem.

7. DLACZEGO MÓJ AGREGAT WYŁĄCZA SIĘ POD OBCIĄŻENIEM?

Czasami agregaty marki Eisemann lub Geko wyłączają się po chwili pracy. Dzieje się tak, ponieważ są wyposażone w bardzo wrażliwe czujniki niedoboru oleju. W trakcie pracy olej zostaje rozchlapany, więc czujnik wyłącza agregat. Należy wówczas dolać olej do maksimum (zgodnie z informacją zawartą w instrukcji obsługi). Lepiej, zachowywać stan maksymalny, niż żeby było za mało.

8. KTÓRY AGREGAT WYBRAĆ: EISEMANN CZY GEKO?

Niemiecka fabryka Metallwarenfabrik Geminngen produkuje agregaty pod dwoma markami. Są one wykonywane z tych samych podzespołów, w tym samym miejscu przez tych samych ludzi. Zarówno jedna jak i druga nazwa mają swoje grono przywiązanych klientów, dlatego postanowiliśmy nie rezygnować z utrzymywania żadnej z nich. Oba produkty są tak samo dobre i osiągają identyczne parametry. 

9. W MOJEJ MIESCOWOŚCI NIE MA PARTNERSKIEGO SERWISU. GDZIE MOGĘ NAPRAWIĆ AGREGAT?

Jeżeli awagia dotyczy silnika, sprawdź jego producenta. Do większości przenośnych agregatów stosujemy silniki Hondy i Briggs&Stratton, które są bardzo popularne w innych urządzeniach spalinowych. Agregat możesz wówczas naprawić w lokalnym serwisie, który jest autoryzowanym punktem Hondy lub B&S. 

W razie problemów prosimy o kontakt z nami. Pamiętaj, żeby zrobić zdjęcie tabliczki znamionowej agregatu - to znacznie ułatwi i przyśpieszy to diagnozę!

10. GDZIE POWINIEN ZNAJDOWAĆ SIĘ AGREGT PRĄDOTWÓRCZY?

Planując lokalizację agregatu prądotwórczego bezwzględnie należy uwzględnić odpowiednią kubaturę powietrza dla wentylacji (chłodzenia) silnika i prądnicy, dla procesu spalania oraz kierunek wyprowadzenia spalin.

Zatankowany agregat z silnikiem benzynowym oraz benzyna w kanistrach nie mogą być przechowywane w piwnicy lub pomieszczeniach słabo wentylowanych. Opary benzyny mają właściwości wybuchowe - wystarczy iskra w włączniku oświetlenia by spowodować eksplozję.

Na zewnątrz, na utwardzonym poziomym podłożu, mogą być ustawione tylko agregaty wyciszone (w obudowie). Obudowa chroni wszystkie podzespoły agregatu zarówno przed zjawiskami atmosferycznymi jak i gryzoniami. Agregaty otwarte powinny być eksploatowane tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

11. JAK PODŁĄCZYĆ AGREGAT, BY URUCHAMIAŁ SIĘ AUTOMATYCZNIE W PRZYPADKU ZANIKU ENERGII?

Oferujemy dwa sposoby awaryjnego załączania budynków w energię elektryczną:

1. ​​​​​​Manualny przełącznik MNU:

Umieszczony w pobliżu agregatu przełącznik włączany jest przez użytkownika samodzielnie w odpowiednim momencie. Po zaniku prądu z sieci należy uruchomić agregat, odczekać ok. 15-30 sek. by silnik uzyskał minimalną temperaturę pracy, upewnić się, że silnik pracuje równomiernie a ssanie jest wyłączone, a następnie załączyć zasilanie budynku z agregatu.   

2. ​​​​​​Samoczynne załączenie energii SZR:

Jest to automatyka zabudowana w szafce z wyświetlaczem wielofunkcyjnym. Może być umieszczona w dowolnym miejscu, jednak dla wygody użytkownika zaleca się by szafka była zlokalizowana w budynku. 

Moduł SZR oprócz funkcji kontrolno-sterujących pracą agregatu prądotwórczego posiada funkcję monitoringu stanu akumulatora rozruchowego. Oznacza to, że akumulator jest ciągle (bezpiecznie) doładowywany przez pokładową ładowarkę agregatową. Zastosowanie automatyki SZR jest najbardziej komfortowym i bezpiecznym sposobem zasilania budynku nawet w przypadku awarii tylko jednej fazy w sieci elektro-energetycznej. System ten działa bez naszej ingerencji. Włącza się przełącza i wyłącza w razie potrzeby. Po zakończonej pracy wypala paliwo z gaźnika i przechodzi w stan czuwania. Zespół prądotwórczy GEKO / EISEMANN z automatyką SZR to idealna kompozycja gwarantująca ciągłość zasilania Twojej posesji w energię elektryczną najwyższej jakości. 

Połączenie szafki SZR doskonale ilustruje poniższa wizualizacja.

12. CO OZNACZAJĄ LITERY PRZY NAZWIE AGREGATÓW GEKO?

Agregaty prądotwórcze Geko mają bardzo precyzyjne nazwy, po których możemy zidentyfikować cechy charakterystyczne agregatu. Kliknij poniżej, aby zobaczyć infografikę. 

 

Kontakt:

Eisemann Polska Sp. z o.o.
ul. Sztumska 17a
85-383 Bydgoszcz

tel. +48 52 376 5335

biuro@eisemann-geko.pl
 

Dział handlowy:

Małgorzata Birnbaum
+48 604 671 132
m.birnbaum@eisemann-geko.pl